Fundamentální přístup
naopak vidí, že takto zjištěný hospodářský výsledek je zůstatkem konglomerátu složek, do něhož natekly položky pravé strany výsledovky a z něhož odtekly položky strany levé. U prvních čtyř položek na straně výnosů se jedná o přítok peněz, pohledávek, zásob, i stálých aktiv, což jsou různě likvidní složky. Vznik těchto složek je důsledkem reálných fyzických změn (věcně jde o úbytek výstupu prodejem či o přírůstek zásob nebo stálých aktiv výrobou) a tyto složky, pokud už penězi nejsou, bude možno převést na peníze později. Analogicky u prvních sedmi položek na straně nákladů se jedná o odtok peněz nebo o vznik závazků, které odtok peněz pouze zpožďují. I zde věcně jde o spotřebu zásob, služeb či nákup vstupů, tedy o reálné fyzické změny s dopadem na peněžní prostředky.
Reálné změny s okamžitým či opožděným dopadem na peněžní prostředky podniku se v účetnictví označují jako účetní toky. A změny, které mají jen dopad na hospodářský výsledek či jeho rozdělení, ale ne na peněžní prostředky, se označují jako účetní převody. V naší výsledovce vznikla účetním převodem každá z posledních tří položek nákladů i výnosů. Snížení hodnoty majetku odpisem nebo opravnou položkou, stejně jako vytvoření rezervy jsou operace, které nás nic nestojí a ani v budoucnu stát nebudou. A opačné operace zaznamenané na straně výnosů nám žádné peníze nepřinesou. Tyto položky se dostaly do hospodářského výsledku uplatňováním účetních zásad (zásada opatrnosti a věrného zobrazení skutečnosti) a principů (akruální princip – převod výdajů na náklady).
Fundamentální přístup se spíše než o hospodářský výsledek zajímá o zůstatek účetních toků, který udává potencionálně vyprodukované peníze. Proto odlišování účetních toků od účetních převodů je v tomto přístupu bazální záležitostí. Hodnota potencionálně vyprodukovaných peněz za období bývá nazývána kapacitou samofinancování (KS). Je úhrnem výsledkových toků vyprodukovaných v daném účetním období, přičemž výnosové toky mají znaménko plus, nákladové toky mají znaménko minus.
Výpočet KS z údajů výsledovky
Označíme-li písmeny N resp. V nákladové resp. výnosové položky výsledovky, a odlišíme-li indexy P, T převody od toků, můžeme psát:
HV = VÝNOSY NÁKLADY = (VT + VP) (NT + NP) =
= (VT NT) + (VP NP) = HVT + HVP,
kde HVT resp. HVP jsou dílčí výsledky napočtené z toků resp. převodů. Pak kapacita samofinancování
KS = HVT = VT NT,
= HV HVP = HV (VP NP) = HV + NP VP.
V horním případě jde o výpočet metodou přímou, v dolním případě o výpočet metodou nepřímou (očištění HV o HVP).