Peníze a peněžní trh – Formy a funkce peněz
Vznik peněz byl podmíněn rozvojem dělby práce a směny. Přičemž platí, že samy peníze rozvoj směny a tím i rozvoj výroby dále podporují, protože odstraňují nevýhody prosté výměny zboží za zboží, tzv. barteru.
Formy peněz:
– vznik peněž byl podmíněn rozvojem dělby práce směny
– přičemž peníze podporují rozvoj směny a tím i rozvoj výroby, protože odstraňují nevýhody prosté výměny zboží za zboží
Historické formy peněz
Peníze:
– jsou všeobecně uznávaný prostředek směny a platební prostředek
1) nejprve měly peníze podobu (formu) zbožových (komoditních peněz) – tzn. funkci peněz
plnil určitý druh zboží, který byl všeobecně uznávaný jako směnný prostředek, př. plátno,
dobytek, kovy… z řady těchto různých zboží nakonec vystoupilo to zboží, které svými vlastnosti odpovídalo požadavkům kladeným na zbožové peníze – tzn. bylo trvanlivé, snadno přenositelné, dělitelné, atd., tomu odpovídalo zlato a stříbro, tzn. drahé kovy
– tento proces probíhal po několik tisíciletí a to nestejnoměrně v různých oblastech, rozšířené využívání peněž nastupuje teprve po zániku feudální společnosti ( i když samotné peníze jsou mnohem starší)
– peníze z drahých kovů v podobě mincí se objevily zřejmě poprvé až v 6. až 7. století před n. l. – oba kovy byly v peněžním oběhu využívány s různou intenzitou, počátkem 19. století dominovalo stříbro (v té době se však zlaté peníze již nevyskytují v oběhu)
Ještě bych doplnila, že ve 20. a 21. století fungují jako peníze papírové bankovky a mince – tzv oběživo. Dale pak fungují bezhotovostni penize, kdy platíme například kartou, na které máme uložené peníze.