Agregátní nabídka klasická
Agregátní nabídka klasická – na úrovni potenciálu – svislá
Potenciální produkt – takový dom. produkt, který je vytvářen při přirozené míře nezaměstnanosti.
Grafy trh práce (s rovnováž. MPL, tedy reálnou mzd. sazbou), produkční fce Y=F(L+) (zaměstnanost na ose x) kde zjistíme Y*.
Kdyby byly ceny a mzdy dokonale pružné a kdyby lidé měli úplné informace o všech cenách a mzdách (vztahujících se k jejich ekonomickým činnostem), trh práce by se okamžitě vyčišťoval na úrovni přirozené míry nezaměstnanosti a ekonomika by pořád vytvářela svůj potenciální produkt. Odvozením získáme vertikální AS – tzn. klasická agr. nabídka. (nabízený reálný HDP není ovlivněn změnami cenové hladiny). Klasická agr. nab. je na úrovni potenciálního produktu. (může platit v dlouhém období)
Krátké obd. rostoucí AS: (možné krátkodobé fluktuace reál. Y kolem Y*).
Agregátní nabídka rostoucí – mzdové strnulosti (Keynes)
Nominální mzdy jsou krátkodobě nepružné. Kolektivní mzdové dohody. Implicitní pracovní smlouvy – nepsaná pravidla mezi podnikatelem a jeho zaměstnanci, o tom, že rizika nese podnikatel, tzn. že změny cen pokud možno nepřenáší do mezd.
Pokles cen, W jsou strnulé (neklesají), zvyšují se proto reálné mzdy, nezaměstnanost pak vzroste (zaměstnanost klesne), při menší zaměstnanosti lze vyrábět jen menší produkt Y. Spojíme do křivky AS (je rostoucí).
Mzdové strnulosti jsou příčinou, že se trh práce vyčišťuje nedokonale a pomalu. Když je ekonomika mimo potenciální produkt Y*, je trh práce nevyčištěn.
Agregátní nabídka rostoucí – mylné vnímání cen. hladiny zaměstnanci (Friedman)
Neúplné informace (o cenách) – 286 + Lucasova křivka
(změny agr. poptávky – vysvětlení pohybů atd.)
(změny agr. nabídky – vysvětlení pohybů atd.)
(aplikace: indexování mezd)