hospodářský růst
Stálý stav
Zahrneme do modelu opotřebení kapitálu. d = míra opotřebení kapitálu (např. 0,2 znamená, že se odepíše za 5 let). Platí:
ΔK = I – d * K
Pokud jsou investice větší než opotřebení kapitálu, kapitál se zvětšuje (a naopak).
Převedeme na: ΔK/L = I/L – d * K/L. Rovnovážný stav = „stálý stav“ je situace, kdy se opotřebení kapitálu rovná novým investicím – poměr K/L se nemění – je to dlouhodobá rovnováha. (zatím jsme předpokládali, že se L nemění). Matematický výpočet na základě produkční funkce Y = K1/2 * L1/2, zadána míra úspor a počáteční K/L. V jednotlivých krocích se I/L přibližuje d * K/L.
Lze upravit na K*/L = s / d * Y*/L
(stálý stav kapitálu K*/L je tím větší, čím větší je míra úspor a čím nižší je míra opotřebení kapitálu).
Dvě země (vyspělá a zaostalá) nelišící se mírou s ani d, porostou do stálého stavu, v němž bude nakonec jejich kapitál i produkt na pracovníka stejný. Vyspělá země má na začátku více K/L než zaostalá (rozdíl se bude smazávat), slabší země dohání tj. roste rychleji – prod. fce má klesající výnosy z kapitálu.
Efekt dohánění působí jen tehdy, když mají země obdobné produkční funkce (používají podobné technologie) a když mají přibližně stejné míry úspor. (též podob. opotř. kapitálu a podob. tech. pokrok).
Zvýšení míry úspor vede ke zvýšení hosp. růstu a nakonec vede k vyššímu stálému stavu kapitálu i produktu na pracovníka. To že některé země s níz. úsporami mají velký Y/L (USA, GB) a jiné jako Čína mají velké úspory a produkt na prac. malý lze vysvětlit tím, že USA a GB již ve stálém stavu jsou a Čína ještě ne. Navíc vliv tech. pokroku, který vyvolává změny stálých stavů.