(Stimulace poptávky v režimu volně pohyblivého kurzu
Stimulace poptávky v režimu volně pohyblivého kurzu:
Mezinárodní efekt vytěsňování – růst vládních výdajů tlačí na růst produktu, ten na růst Md, ten na růst r, rostoucí r vyvolává dovoz kapitálu, apreciace Kč, snížení NX, snížení Y.)
V malé otevřené ekonomice s volně pohyblivým měnovým kruzem je přírůstek vládních výdajů vyvážet stejně velkým poklesem čistého vývozu. Rozpočtová stimulace poptávky je proto zcela neúčinná. Nedokáže zvýšit domácí produkt, jediným jejím účinkem je apreciace domácí měny (efekt vytěsňování je úplný).
V malé otevřené ekonomice s volně pohyblivým měn. kurzem vede zvýšení peněžní zásoby ke zvýšení dom. produktu. Měnová stimulace poptávky je plně účinná.
Stimulace poptávky v režimu stabilního měn. kurzu:
V režimu stabilního měnového kurzu je rozpočtová stimulace poptávky plně účinná – domácí produkt se zvýší o multiplikační efekt m * ΔG. Efekt vytěsňování nepůsobí, protože je úplně potlačen zvýšením peněžní zásoby. (vynucená měnová expanze, aby CB zabránila apreciaci při růstu IS – právě to způsobuje, že je FP účinná). Multiplikátor který počítá s mez. skl. k dovozu.
Měnová stimulace poptávky je v režimu stabilního kurzu nemožná. Závazek udržovat stabilní kurz brání centrální bance, aby prováděla měnovou expanzi.