– FRIEDRICH A. VON HAYEK
– Nejvýznamnější představitel liberalismu 20. století
– Společenská koordinace a rozptýlená znalost
– H. se zabýval významem tržního systému, tržních cen a peněz pro společnost s rozvinutou dělbou práce. Rozlišil dvě historická období. První nazval primitivní společností (existovaly zde jen omezené počty výrobních technik), druhé období nazval pokročilou společností (lidé se museli zapojovat do specializace a složité společenské dělby práce).
– V takové spol. vyvstává problém koordinace činností. Podle H. jediným účinným koordinátorem výrobních a směnných vztahů je cenový systém. Ceny jsou nositeli informací, mají funkci motivační.
– Podle H. znalost existuje jen v rozptýleném stavu. Informovanost je vždy osobní – je vázána na jednotlivce (svým způsobem jedinečná). To, že inf. Jsou vázány na jednotlivce znamená, že jsou nesdělitelné a necentralizované.
– H. teorie rozptýlené znalosti byla důležitou odpovědí socialistům, kteří tvrdili, že pokročilá spol. je příliš složitá, aby mohla být koordinována trhy. H. odpověď byla působivá: právě proto, že je spol. koordinace v pokročilé spol. tak složitým a delikátním procesem, nemůže ji vykonávat nikdo jiný, než trh.
– Teorie hospodářského cyklu
– H. tvrdil, že zdrojem ekonomické nerovnováhy mohou být penze, zvlášť bankovní úvěr.