H. nahradil kardinalistický pojem mezní užitečnost …
H. nahradil kardinalistický pojem mezní užitečnost ordinalistickým pojmem mezní míra substituce. Mezní míra substituce udává, jak velký přírůstek jednoho statku kompenzuje spotřebitele ztrátu jednotky druhého statku, aby jeho uspokojení zůstalo nezměněno.
teorie blahobytu
Pigouovo pojetí společenského blahobyt předpokládalo interpersonální porovnávání uspokojení. Ekonomové vycházející z logického pozitivizmu tvrdili, že hodnotící soudy do ekonomie nepatří, cílem ekonomie je jevy popisovat a vysvětlovat, ne je hodnotit.
H. navázal na Robbinsovo pojetí ekonomie jako vědy bez hodnotících soudů. Jeho cílem byla taková věda, která by neobsahovala hodnotící soudy. Východisko k ní poskytovala Paterova teorie blahobytu. H. definoval základní podmínky společenského optima.
první podmínka se týká distribuce statků mezi spotřebitele(2 spotř. a 2 statky). Podmínka optimální směny je splněna tehdy, když mezní míry substituce těchto statků jsou pro oba spotřebitele stejné.
podmínka optimální výroba: dva VF jsou optimálně alokovány mezi 2 statky tehdy, když mezní míry technické substituce těchto faktorů jsou u obou statků stejné.