nenahlížel na kapitalismus jako …
nenahlížel na kapitalismus jako na přirozený řád
kapitál ztotožnil se mzdovými fondem
zisk – ne pouze přebytek, ale náklad složen z úroku a podnikového zisku
rozpracoval teorii ceny a hodnoty
Zákony výroby a rozdělování
Mill založil svou PE na myšlence, že zákony rozdělování mají jiný charakter než zákony výroby. Zákony výroby mají obdobný charakter jako zákony přírody: lze je poznat, ale nelze je změnit. Populační zákon nebo zákon klesajících výnosů v zem. jsou zákony osudově nevyhnutelnými. Zákony rozdělování nemají tento charakter – rozdělování je ovlivněno společenskými zvyky a institucemi a lze je ovlivnit změnou společenských institucí a sociálním zákonodárstvím.
Nelze Millovo „odtržení“ zákonů rozdělování od zákonů výroby akceptovat, protože by to znamenalo, že rozdělování nezávisí na tržní tvorbě cen. Moderní ekonomie ukázala to, že důchody (mzdy, zisky a renty) jsou ceny výrobních faktorů, jejichž tvorba je podřízena stejné logice stejným zákonům jako tvorba cen zboží. Chtěl ukázat, že i při respektování požadavků výrobní efektivnosti existuje určitý prostor pro ovlivnění výše mezd.
Kapitál a zaměstnanost
Mill nahlížel na kapitál (stejně jako Smith a Ricardo) – ztotožnil jej se mzdovým fondem. Pokládal kapitál za výsledek abstinence.