– S. se pokusil odhadnout vliv …
– S. se pokusil odhadnout vliv jednotlivých faktorů na tempo růstu. Podle něj téměř čtyři pětiny růstu produktu na pracovníka jsou v USA výsledkem technického pokroku.
– S. model růstu byl v neokenynesánské ekonomii využíván také jako model rozdělování. Agregátní produkční fce naznačovala rozdělení národního produktu mezi mzdy a zisky v duchu teorie mezní produktivity. Právě to bylo předmětem kritiky postkeynesiánců.
Newalrasovská teorie rovnováhy a nerovnovážné keynesiánství
v 60. letech začíná i v rámci neokeynesiánské ek. proces přehodnocování mikroekonomických základů. Ten byl spojen zejména s kritikou walrasovksé teorie všeobecné rovnováhy, kterou se někteří představitelé neokeynesiánství pokusili nahradit newalrasovskou teorií rovnováhy. Ta zdůrazňovala vliv nejistoty (plynoucí z nedostatečné informovanosti) na chování ek. subj., z níž pak plynula pochybnost o walrasovském „čištění trhů“ prostřednictvím cenových pohybů.
New. rovn. je založena na odlišném pojetí rovnováhy, než s jakým pracuje Walrasův model rovnov.. Ve světě nejistoty a nedostatku informací nejsou ekon. subj. schopny rozlišovat mezi rovnovážnými („trh čistícími“) a nerovnovážnými cenami. V důsledku toho mohou být na mnoha trzích neustále určité převisy nabídky. Newalrasovská rovnováha je tedy udržování trhu v „nevyčištěném stavu“, aniž by působily mechanismy k „vyčištění trhu“.