– teorie peněz
– Peníze nebyly zavedeny státem. Vznikly jako výsledek spontánního chování lidí – ekonomizujících jedinců, kteří hledali ekonomičtější způsoby výroby a směny.
– spor o metodu s německou školou
– M. rozlišoval dva typy ekonomických jevů: konkrétní a obecné. Konkrétní ekonomické jevy jsou běžně pozorovatelné v denním životě. Obecné ekonomické jevy jsou hromadné jevy hospodářského života, které vykazují určité pravidelnosti. Poznání těchto jevů je možné na základě teoretického bádání (to má k dispozici dvě na sebe navazující metody: realisticko-empirickou a exaktní). Realisticko-empirická metoda vidí ekonomické jevy v jejich typických reálných formách. Exaktní metoda prohlubuje poznatky zjištěné realisticko-empirickou metodou: zkoumá a odhaluje, co je pro typické reálné formy společné.
– EUGEN VON BÖHM-BAWERK (1851 – 1914)
– mluvčí rakouské školy
– teorie ceny (nahrazuje historický přístup přístupem logickým)
– B. teorie ceny se liší od té Mengerovy. B. nahradil Mengerův „historický“ postup výkladu (izolovaná směna, monopol, konkurence) postupem čistě logickým (jeden prodávající a jeden kupující, jeden prodávající a více kupujících, více prodávajících a jeden kupující, více prodávajících a více kupujících).