teorie směny –
teorie směny – subjektivní povaha hodnoty a její vztah k mezní užitečnosti. Aby mohl vysvětlit tržní ceny, k tomu potřeboval teorii směny. Započal ji vysvětlením izolované směny – směny mezi dvěma jedinci.
teorie mzdy – role nákladů a teorie slasti a strasti. J. nahlížel na náklady práce jako na subjektivní strast, újmu, kterou člověk při práci pociťuje. Práce představuje negativní užitečnost. Porovnával mezní ujmu z práce a mezní užitečnost mzdy. Tato teorie mezd analyzuje pouze nabídkovou stranu trhu práce. Poptávkovou stranu je nutné vysvětlit pomocí teorie mezní produktivity, což J. neučinil.
teorie kapitálu
Z marginalistické revoluce vzešly tři významné školy ekonomického myšlení: Rakouská škola, lausannská škola a cambridgeská škola. Poslední dvě měly mnoho společného – především zájem o ekonomickou rovnováhu a o ekonomický blahobyt. Právě z nich se vyvinula tradice ekonomického myšlení, které se začalo říkat neoklasická ekonomie a která dodnes hraje v ekonomii dominantní roli. Rakouská škola se ubírala poněkud jiným směrem.
Neoklasická ekonomie
hlavní proud abstraktní logické ek. teorie – 70. léta 19. stol.
rozvíjí se na základech marginalismu