Ekonomové: dvě školy myšlení
Ekonomové: dvě školy myšlení
Je nutná pro evropskou ekonomickou integraci i harmonizace sociální politiky? Tato otázka byla objektem rozsáhlých debat. Z počátečních debat se vyvinuly dva pohledy na tuto problematiku.
První škola „harmonizace před liberalizací“ zastává názor, že udržování rozdílů ve mzdách a sociálních podmínkách zvýhodňuje ty země, které mají více laissez-faire sociální politiku (snižuje náklady). Druhá škola „není nutná harmonizace“ argumentuje, že rozdílné mzdy a sociální podmínky jsou odrazem rozdílné produktivity a jiných společenských preferencí.
Sociální politika univerzální a selektivní a dopady na nutnost harmonizace
Politiku zasahující do všech sektorů, nazveme univerzální, a tu, která postihuje jen určitou část ekonomiky označíme za selektivní.
Souvislost mezi selektivností/univerzalitou a (ne)nutnosti harmonizace sociální politiky si vysvětlíme na následujícím obrázku.
Výchozím stavem je ekonomika, která je pro jednoduchost tvořena jen dvěmi odvětvími a to textilním a chemickým. LS je celková nabídka práce v ekonomice, LD je pak poptávka po práci. Jako výchozí ekonomické prostředí budeme chápat laissez-faire. V tomto prostředí je úroveň mezd dána wlf a zaměstnanost v jednotlivých sektorech pak Lch a Lt.