Sjednocení Německa, Maastricht a euro
Smlouva založila tří pilířový systém fungování EU. Rozdíly v jednotlivých pilířích jsou dány rozdílnými rozhodovacími procedurami. Všechny záležitosti týkající se ekonomické integrace jsou schvalovány většinovým hlasováním a jsou tedy součástí prvního pilíře EU. Druhý a třetí pilíř je založen na mezivládní koordinaci a spolupráci. Kooperace v oblasti národní bezpečnosti a zahraniční politiky je označována jako druhý pilíř, zatímco třetím pilířem je spolupráce v oblasti přistěhovalecké politiky a justice.
1.8 Příprava na východní rozšíření: Amsterodamská smlouva a smlouva z Nice
Ve chvíli, kdy EU15 připustilo rozšíření na východ, bylo jasné, že instituce EU budou muset být reformovány. Struktura, která byla vytvořena pro 6 zemí, už tak sténala pod tíhou 15tky. Další nové členy by už stávající struktura nezvládla. EU v letech 1996-1997 svolalo mezivládní konferenci, jejíž výsledkem byla Amsterodamská smlouva
1.8.1 Amsterodamská smlouva: pročištění Maastrichtu
Ambice Amsterodamské smlouvy byla vysoká, měla připravit prostředí pro reformy hlavních evropských institucí. Ne, že by mezivládní konference selhala, ale skutečnost je taková, že Amsterodamská smlouva je jakýmsi uhlazením Maastrichtské. Nejvýznamnější změnou je zvýraznění role EU v oblasti sociální politiky, byla posílena úloha Evropského parlamentu a zdůrazněna nutnost flexibilnější integrace.
Dohody v klíčové oblasti, to jest příprava institucí na vstup nových členů, nebylo dosaženo. Členské země se pouze zavázaly, že tento problém bude vyřešen před samotným rozšířením.