1.4.1 Politické šoky
1.4.1 Politické šoky
Problémem se stalo hlasování v rámci Evropské Rady, kdy de Gaulle nechtěl akceptovat, že by Francie mohla být v rámci většinového hlasování přehlasována a za těchto podmínek se nechtěla účastnit další integrace (politika prázdné židle). Nakonec se problém s hlasováním podařilo vyřešil tzv. Lucemburským kompromisem, kdy Francie se začala znovu podílet na evropské integraci, ale na oplátku ve většině oblastí zůstalo zachováno schvalování principem jednohlasnosti.
Tento konflikt ukázal federalistům, že jejich původní myšlenky na politickou integraci byly chybné.
1.4.2 Neúspěchy v měnové integraci
Koncem 60s let se začala v USA praktikovat nezodpovědná monetární politika – tisk peněz pro Vietnamskou válku. A to v době, kdy většina důležitých měn byla navázána na dolar (Bretton Woods). Tedy US inflace byla importována i do Evropy a jiných míst na světě. Systém globálních fixních kurzů se zhroutil mezi lety 1971 – 1973.
Stabilita měnových kurzů byla chápána jako jeden z klíčových faktorů, který zapříčinil obrovský rozmach mezinárodního obchodu po WW2. EEC hledalo cestu, jak zajistit tuto stabilitu mezi svými členy. Werner předložil svůj detailní návrh na vytvoření měnové unie do roku 1980.