Solow diagram
Rostoucí poměr K/L (horizontální osa) znamená růst výstupu, ale méně než proporcionálně.
Co vlastně znamená poměr K/L? K/L vyjadřuje příliv a odliv kapitálu. Přičemž přílivem máme na mysli investice (nové budovy, instalace nových strojů…), odlivem pak depreciaci kapitálu. Rovnováha K/L je ve chvíli, kdy příliv investic stačí na pokrytí depreciace kapitálu.
Solow ve své analýze předpokládá, že lidé spoří a investují konstantní část svého ročního rozpočtu, tedy příliv kapitálu je závislý od GDP/L, pokud produkt na osobu vynásobíme sklonem k úsporám s, dostaneme velikost kapitálového přílivu s(GDP/L). V EU se s nachází někde mezi 0,2-0,35, tedy mezi 20-35%. Solow dále předpokládá, že se ročně opotřebuje konstantní část kapitálu, v grafu označeného . V EU se míra opotřebení uvádí 0,12, tedy 12% kapitálové zásoby. Depreciaci kapitálu máme přepočtenou na osobu (K/L). Je to přímka, neboť depreciace roste proporcionálně s kapitálem.
Nyní si vysvětlíme bod A. Je to bod, kdy úspory na osobu pokrývají právě depreciaci na osobu. Pokud se nacházíme někde před tímto bodem, bude docházet k akumulaci kapitálu. Pro příklad je-li vybavenost kapitálem K/L0 tak kapitálový příliv bude o velikosti I0 a odliv o velikosti D0. A protože I0 > D0, bude logicky kapitálová vybavenost růst. Tento bod se označuje jako steady-state. Rovnovážný výstup na osobu je pak pod písmenem B neboli Y/L* na vertikální ose.
Závěr, který si můžeme udělat ze Solow diagramu je ten, že akumulace fyzického kapitálu nemůže být zdrojem LR růstu. Kapitál roste pouze do okamžiku své rovnováhy a dál již k jeho růstu nedochází. To, že dochází k permanentnímu růstu, Solow vysvětluje zlepšováním technologií, nikoliv lepší kapitálovou vybaveností pracovníků. Zlepšování technologií se pak v grafu projeví posunem hranice produkčních možností na osobu (GDP/L, tedy i s(GDP/L)) vzhůru a tím i posunem bodu rovnováhy doprava.