Cash flow (peněžní tok)
– pohyb peněžních prostředků podniku za určité období v souvislosti s jeho ekonomickou činností.
– je východiskem pro řízení likvidity. Jeho potřeba je zřejmá například tehdy, když podnik vykazuje zisk, ale je v platební neschopnosti, teda má nedostatek pohotových prostředků. V podstatě jde o nesoulad mezi náklady a výdaji, výnosy a příjmy a mezi ziskem a stavem peněžních prostředků.
– ne každý účtovaný náklad musí znamenat výdaj podniku.
– způsoby sestavování výkazu cash flow:
o přímo – rozdíl nákladů, které jsou současně peněžními výdaji, a výnosů, které jsou současně peněžními příjmy
o nepřímo – vychází z výsledku hospodaření za období, který se upravuje o náklady a výnosy, jež nejsou peněžními výdaji a peněžními příjmy
výpočet:
čistý zisk
+ náklady neznamenající peněžní výdaje (odpisy, rezervy na opravy)
– výnosy neznamenající peněžní příjmy (zúčtování předem přijatého nájemného)
= cash flow (rozdíl příjmů a výdajů)
Tedy mám jen bakalářské ekonomické vzdělání, ale rozhodně to peněžní tok není – nekomentuji Vás, ale pořad ČT Dobré ráno, vy to máte samozřejmě správně – je to suma, a podle její výše se rozhodujeme jestli zůstatek hotovostních finančních prostředků kryje potřeby likvidity za určité období. Nezbývá než podpořit ČT v její informativní činnosti s taktní poznámkou; pokračujte, protože čím vyšší máte peněžní tok, tím více máte finančních závazků (to je naplnění pojetí peněžního toku Českou Televizí – právě naopak) … sám bych to neřekl lépe. Tomáš Gola (:-) and nothing else matters)
Hněte míchačky, hněte … 🙂
… koneckonců je jedno, jestli to dobře vysvětlíte nebo ne … 🙂