Vlastní kapitál – kapitál, který …
Vlastní kapitál – kapitál, který patří majiteli podniku, kapitál získaný od svých majitelů, který vydělal svou činností. Podíl vlastního kapitálu na celkovém kapitálu je ukazatelem finanční jistoty podniku. Mění se podle výsledků hospodaření v příslušném období. Rozdělení:
– základní kapitál – tvořen peněžitými i nepeněžitými vklady společníků do společnosti. V s. r. o. a a. s. se vytváří povinně.
– kapitálové fondy – vytvářený z kapitálových vkladů (darů, dotací) a nezvyšují základní kapitál společnosti. Patří sem i emisní ážio (rozdíl mezi nominální a tržní cenou akcií).
– fondy ze zisku – patří sem rezervní fond, u družstev nedělitelný fond a ostatní fondy.
– výsledek hospodaření – nerozdělený zisk nebo ztráta minulých účetních období a zisk nebo ztráta běžného účetního období.
Cizí kapitál – je dluhem podniku, který musí podnik v určité době splatit.
– dlouhodobý cizí kapitál – dlouhodobé bankovní úvěry (hypotekární úvěry), termínované půjčky, vydané podnikové obligace a dlužní úpisy, …
– krátkodobý cizí kapitál – závazky podniku, které jsou splatné během jednoho roku, tj. krátkodobé bankovní úvěry, dodavatelské úvěry, zálohy od odběratelů, půjčky, …
– rezervy – vytváří je buď za určitým účelem nebo mají obecný charakter