Analýza bohatství (přebytky)
5.1.3 Analýza bohatství (přebytky)
Diskriminační liberalizace přináší přímé efekty na ostatní dotčené státy. Partnerský stát získá D, protože prodává za vyšší cenu a prodává i větší množství (pozitivní border price efekt a pozitivní trade volume efekt). RoW ztrácí E s reverzních důvodů jako partnerský stát (negativní border price efekt a negativní trade volume efekt).
Efekt na domácí ekonomiku je složitější. Preferenční celní liberalizace přinesla volume efekt a dva v konfliktu stojící border price efekty. Vzrůst importu (volume efekt) přinesl vzrůst domácího bohatství o A.
Border price efekt nám říká, o kolik více či méně domácí zaplatí za importované zboží, vzhledem k období před PTA. Velikost domácího importu před PTA byla M‘. Po PTA XR“ bylo importováno z RoW a zbytek z partnerské země. Zboží z RoW mělo nižší ceny, tedy domácí na tom získali – oblast B. Zboží z partnerské země mělo vyšší ceny, tedy domácí na tom ztratili – oblast C. A co se týká border price efekt v oblasti mezi M‘ a M“?. Zde nelze vydefinovat, neboť toto je nový import a nelze jej porovnat s obdobím před PTA liberalizací.
Pokud dáme dohromady oba efekty, pak celkový vliv na bohatství je A+B-C. V našem případě se zdá být negativní, ale výsledek závisí na sklonu křivek a velikosti cla.